Breadboard Nedir ve Nasıl Kullanılır?

breadboardDevre yaparken lehim yapmaya gerek kalmadan devrelerin çalışıp çalışmadığını kolaylıkla kontrol edebildiğimiz araca Breadboard denmektedir. Bunlara ek olarak Arduino projelerini geliştirirken de bizlere yardımcı olmaktadır.

 

Breadboard Çalışma Şekli

breadboard içiBreadboradlarda üstteki fotoğrafta görüldüğü gibi yatay ve dikey metaller bulunmaktadır. Yatay metaller uzun kenarın yanlarında bulunan ve dışarıdan kırmızı ve mavi renkleriyle işaretlenmiş bir biçimde görünen kısımlardır. Bu kısımlara Satır kısmı da denmektedir.  Ortadaki metaller ise dikey bir şekilde konumlandırılmıştır. Breadboard’un üst yüzeyi üstünde delikler olan bir plastik ile kapatılmıştır.

 

Breadboard Nasıl Kullanılır?

Satır kısmı dediğimiz yatay kısımlar gerilim ile ilgili bağlantıları kurmamız içindir. Ortadaki dikey olan kısımlara ise devrenin komponentlerini bağlanır. Aynı sütunlarda bağlanan komponentler birbirlerine bağlanmış olurlar. Entegreler ise bacakları farklı sütunlarda olması için orta kısma yerleştirilmektedir. Çalışma mantığının anlaşılması için aşağıda bulunan görsellere gözatabilirsiniz.

Led Yakma Örneği
Led yakma devresi
Seri Breadboard Örneği
Seri Bağlantı Örneği
Paralel Bağlantı örneği
Paralel Bağlantı Örneği

 

Breadboard Nasıl Alırım?

Breadboard hemen hemen tüm alışveriş sitelerinde bulunmaktadır. Robotik ve Elektronik satan sitelerden kolayca temin edebilirsiniz. Fiyat aralığı ise boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama 3-10₺ arasındadır.

 

  • Aynı komponentin bacaklarını aynı sütunlara takarsanız o komponentte kısa devre oluşur.
  • Kutuplu komponentleri takarken + ve – yönlerine dikkat edin.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumları Göster (1)