Mekatronik Sistemlerin Tarihi

Mekatronik Sistemlerin Tarihi 19. Yüzyılın sonunda yaygınlaşan elektrik sistemlerinin 20. yüzyılın başlarında mekanik sistemleriyle özleşerek mekatronik olarak ifade ettiğimiz sistemlerinin iskeletini oluşturmaya başlamıştır.

Mekatronik sistemler, 1940 yıllarından itibaren elektrik ve elektroniğin gelişimi tamamen mekanik olan sistemlerle, daha sonra ise yazılım kontrollü sistemlerle birlikte kullanılmaya başlamıştır. Kontrol sistemlerinin sayesinde hızlıca gelişen mekatronik sistemler, otomasyon uygulamaları ile daha da gelişerek performansını maksimum seviyeye çıkarmıştır.

Son yıllarda üretilen mekatronik sistemlerin birbirine uyumlu şekilde çalışan elektrik devresi, mekanik sistem, ve elektronik kumanda sistemiyle birlikte sisteme göre optimize edilmiş yazılımları bulunmaktadır. Sistemi oluşturan kısımların birbirine uyumlu olması çok önemlidir. Sistemi geliştiren mühendislerin sistemin diğer parçaları hakkında bilgi sahibi olmaması bahsettiğimiz uyum sorununu oluşturabilmektedir. Mekatronik mühendisliği okuyan veya kendini bu yönde geliştiren biri ise tüm kısımlar hakkında bilgi sahibi olunacağından dolayı bu tür uyum sorunu yaşamadan sistemini geliştirir.

Yoruma kapalı.