Direnç Renklerinin Okunması

DirençDirençlerin kaç ohm olduğunu direncin üzerinde bulunan renkli çizgilere bakarak bulabilirsiniz. Yandaki resimde her rengin hang anlama geldiği gösterirmektedir. Bunları aklınızda Sokaktasayamamgibi olarak tutabilirsiniz. Sonda bulunan altın ve gümüş sadece tolerans belirtmek için kullanılmaktadır. İlk bant siyah, altın ve gümüş olamaz. Çünkü siyahın sıfırdır. Altın ve gümüş de toleransları ifade eder.

 

 

 

Dörtlü Renk Kodlarını Okuma

İlk 2 banttaki  renkler sayıya çevrilir ve yan yana yazılır. Örnekte yeşilin 5 mavinin 6 olduğunu bildiğimiz için direk 2 rakamı yan yana yazıp üçüncü rakamın denk geldiği çarpan sayısıyla çarpmaktayız. ve son olarak da toleransı sona eklemekteyiz.

56 x 1000 = 56k ±5

 

Beşli Renk Kodlarını Okuma

İlk 3 banttaki renkler sayıya çevrilir ve yan yana yazılır. Örnekte yeşilin 5 mavinin 6 siyahın 0 olduğunu bildiğimiz için yan yana 3 sayıyı birleştirdik ve 560 sayısına ulaştık. 4. Renk çarpan katsayısını vermektedir. Kırmızı renk olduğu için 560 sayısını 100 çarpanıyla çarparız. ve sonda toleransı gösteririz.

560 x 100 ±5  = 56k ±5

 

Altılı Renk Kodlarını Okuma

Altılı renk kodlarının beşli renk kodlarını okumaktan tek farkı sonda sıcaklık katsayısı bulunmasıdır. Yandaki şekilde de görüneceği üzere sıcaklık katsayıları renklere göre aşağıdaki gibidir;

Kahverengi: 100ppm

Kırmızı: 50ppm

Turuncu: 15ppm

Sarı: 25ppm

yorum Yap