Transistör Nedir?

Transistör Nedir?

TransistorTransistör anahtarlamak ya da ufak elektrik sinyallerini yükseltmeye yarayan yarı iletken devre elamanlarıdır, bir kaynağı veya gerilim kaynağı ile diğer bir gerilim veya akım kaynağını kontrol etmeye de yararlar. Transistörlerin üç ya da daha fazla ayağı bulunabilir. Bu ayaklardan birine verilen elektrik sinyali ile diğer ayaklardaki akımı kontrol edebiliriz. Bu devre elemanı yan yana iki PN diyodunun birleştirilerek oluşturulmuştur. Transistör kelimesi transfer ile rezistans kelimelerinden yola çıkılarak oluşturulmuştur.

Transistörler 1947 yılında Bell araştırma labratuvarlarında icat edilmiştir. Günümüzde elektronik teknolojilerinin gelişmesine önayak olmuşlardır. Bu devrim niteliğindeki buluş, dünyamızın bir daha asla eskisi gibi olmayacağının bir haberci de olmuştur.

Günümüzde Transistörlerin 100 Binden fazla çeşidi olduğu bilinmekte, transistörler hala geliştirilmektedir. Transistörler bipolar ve unipolar transistörler olarak iki sınıfa ayrılır.

Bipolar Jonksiyonlu Transistörler (BJT) Üç aşamadan oluşurlar, bu bölümler işlevlerinden dolayı Beyz (base), Emiter (emiter), Kolektör (collector) olarak adlandırılır. Hepsinin birbirinden farklı işlevsel özellikleri bulunur. En yaygın kullanımlı transistörler emitter topraklı olanlardır. Transistörde Emitter, kolektör ve beyz akımlarının toplamına denktir.

Emiter P tipi transistörlere pozitif olarak, N tipi transistörlerde ise negatif olarak polarize edilir. P tipi olanları Base negatif biaslanır, N tipi olanlarda ise Base pozitif olarak uygulanır. böylece iletime geçen transistörden küçük miktar Base akımı geçer.

En yaygın kullanılan transistörler porselen kaplı olanlardır.

 

Transistör ne işe yarar?

Transistörler, alçak değerlere sahip akım ya da gerilimi yüksek değerlere sahip gerilimi kontrol amaçlı kullanılan yarı iletken devre elemanlarıdır. Transistörlerin ayaklarından birine uygulanan akım ile diğer ayaklarından geçen akımı kontrol edilebilir.

Bu özeliklere sahip olduklarından, elektronik devrelerde, elektrik sinyallerinini kuvvetlendirmek ya da değiştirme amacıyla kullanılırlar. Transistörler elektrik devrelerinde anahtar görevi amacıyla da kullanılabilirler (aç/kapa).  Transistörlerin icadı, yanında elektronik sektöründe birçok yeniliği de getirmiştir.

Günümüzde transistörler entegrede gömülü ya da yalnız başına kullanılabilirler. Transistörlerin icadı ile dünyada, ufak radyoların, hesap makinesi, bilgisayar gibi birçok icadın da gelişmesinde katkı sağlamıştır. Bugün yazılımsal donanımlar da gelişimini Transistörlere borçludur.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumları Göster (2)