Çelik ve Kompozit Burunlu İş Güvenlik Ayakkabısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Eğer iş güvenlik ayakkabısı satın alırsanız, sadece güvenlik ayakkabısı kodlarını bilmek değil, aynı zamanda bunların yapıldığı malzemeleri anlamak da önemlidir. Çelik burunlu ve kompozit burunlu kapaklar arasındaki farkların anlaşılması, satın aldığınız ayakkabının çevreniz için doğru olduğundan emin olabileceğiniz anlamına gelir.

 

Yeni koruyucu iş ayakkabıları ararken ve amaca uygun güvenlik botları seçerken, özelliklerinde çelik burunlu ayakkabılar, diğerlerinde ise kompozit burunlu ayakkabılar göreceksiniz. Bu malzemelerin her ikisi de işteyken ayakları bir dizi farklı tehlikeden korumak için kullanılır, ancak aralarındaki fark nedir ve sizin için en iyi koruma nedir?

 

Çelik Burunlu İş Ayakkabısı

Çelik burunlu iş güvenlik ayakkabısı veya diğer adıyla iş güvenlik botları, ayak parmaklarını işyerinde bir dizi farklı tehlikeden korumak için parmak bölgesinde bir parça çelik içerir. Çelik burunlu kapaklar, 200 joule’lük koruyucu burun başlığının standart Avrupa güvenlik spesifikasyonlarını karşılar. Çelik burunlu iş ayakkabıları, kompozit burunlu iş ayakkabılarından daha fazla düz koruma sunar ve kompozit burunlu kapaklarla karşılaştırıldığında temel güvenlik gerekliliğinin üzerinde daha ağır ağırlıkları kaldırabilir. Bununla birlikte, aşırı ağırlığa sahip nesnelerin ayak parmaklarınıza düşme veya delinme olasılığı son derece tehlikeli bir ortamda olmadığınız sürece, kompozit ayak başparmağınızın kırılma riski altında olması olasılığınızın düşük olduğunu unutmamak önemlidir.

Çelik burunlu kapakların güvenlik ayakkabınızı daha ağır ve bu nedenle rahatsız edici hale getirdiğine dair yaygın bir anlayış vardır. Bununla birlikte, son zamanlarda çelik burunlu koruyucu iş ayakkabıları hafif olacak şekilde üretildi.

 

Kompozit Burunlu İş Ayakkabısı

Kompozit burunlu iş ayakkabısı genellikle çelik iş botlarından daha hafiftir ve tamamen metal içermez ve bu nedenle elektrik iletmez. Bunun yerine botların parmak kısmında ve orta tabanda kompozit bir malzeme içerirler. Kompozit malzemeler fiberglas, kevlar veya karbon fiber gibi malzemelerdir. Kompozit burunlu iş botları aynı zamanda 200 joule koruyucu burun başlığının en güvenlik yönetmeliği temel gereksinimlerini karşılar.

 

Nükleer santrallerde, güvenlik alanında, adliyelerde veya havaalanlarında çalışanlar gibi metal detektörlerden geçmeniz gerekiyorsa, kompozit iş ayakkabıları son derece uygundur. İş ayakkabıları, metalik olmadıkları için çelik burunlu iş ayakkabıları gibi metal dedektörleri ateşlemezler. Bu, bireylerin çalışırken defalarca kontrol edilmesiyle zamanın boşa gitmediği anlamına gelir.

 

Çelik burunlu veya kompozit burunlu iş güvenlik ayakkabısı arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, en önemli belirleyici faktörlerden biri kullanıldıkları iş ve ortam olacaktır. Bu malzemelerin her ikisi de ayaklarınızı korumada harikadır. İnanılmaz koruyucu malzemeler, benzersiz özelliklere sahiptir. İş güvenlik ayakkabısı satın almadan ve tedarik etmeden önce çevrenizi ve çalışanlarınızın ihtiyaçlarını değerlendirmek önemlidir. Güvenlik ayakkabısını seçerken çevrenize uygun olduğundan emin olmak için sormanız gereken birkaç soru vardır. Örneğin; İş günü boyunca birçok kez metal detektörlerden geçmenizi içeren güvenlik önemleriniz var mı? Ağır makinelerle mi çalışacaksınız? Ayağınızın üzerine düşen nesneler tehlikesiyle karşı karşıya kalacak mısınız? İstediğiniz koruma düzeyi nedir? Güvenlik ayakkabınızın sahip olması gereken diğer özellikler nelerdir? Bu soruları yanıtlamak, doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

 

İş güvenlik ayakkabısı ürün yelpazemizi görmek için ozkanisguvenligi.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

yorum Yap